De to gigant-tanke er nu i fuld sving
12. december 2025
Måbjergværket kan allerede se stor effekt af sine to nye akkumuleringstanke, som kan lagre væsentligt mere varmt fjernvarmevand, end vi tidligere har været vant til.
Så står de der. Måbjergværkets to enorme tanke, som begge har rejst sig i løbet af 2025 og nu er i fuld drift.
Akkumuleringstanke hedder de, og hver kan de indeholde 10.000 kubikmeter vand – eller ti millioner liter vand pr. tank, om man vil.
Det er rigtig rart at kunne have på lager, når man som Måbjergværket producerer fjernvarme til forbrugerne i Holstebro og Struer kommuner.
De to akkumuleringstanke er nemlig lidt at sammenligne med en termokop. De kan holde det opvarmede fjernvarmevand varmt, indtil det skal ud i forbrugernes radiatorer.
- Den første af de nye tanke har nu været i drift i lidt over en måned og den anden i en uge til 14 dage, fortæller Aksel Heltoft, der er projektleder for Måbjergværket.
- Det ser rigtigt fornuftigt ud, og vi har i den grad kunnet bruge dem de morgener, hvor det har været koldt. Så kan vi virkelig få trukket noget varme ud af de to tanke, tilføjer han.
Lageret er vokset
Hidtil har lagerkapaciteten, når det kommer til varmt fjernvarmevand, været én tank på 5.000 kubikmeter. Med de to nye tanke er den 25.000 kubikmeter på tre tanke.
Den væsentligt forøgede kapacitet betyder, at Måbjergværkets varmeproduktion kan køre noget mere jævnt.
- Den primære fordel ved det her er forsyningssikkerheden, svarer Aksel Heltoft, når man spørger, hvilken betydning det får for varmeforbrugerne.
- På en kold vinterdag kunne vi før måske have til tre timers forbrug i den lille tank. Nu har du til 15 timers forbrug til alle varmekunder i Holstebro og Struer.




